King University Athletic Schedule

March 2020
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
at North Carolina State

at Coker
1:00 PM

at Coker
3:00 PM
2
at Southern Tide Classic
3
at Southern Tide Classic

at Mars Hill
2:00 PM

at No. 3 Emmanuel
5:30 PM

vs No. 8 North Greenville
7:00 PM
4
vs Lincoln Memorial
1:00 PM

vs Lincoln Memorial
3:00 PM

vs Lincoln Memorial
3:00 PM

vs Lincoln Memorial
3:00 PM
5
vs Lenoir-Rhyne
1:00 PM

vs Lenoir-Rhyne
3:00 PM

vs Charleston (W.Va.)
7:00 PM
6
vs Women's National Collegiate Championships

vs Limestone
1:00 PM

vs Emmanuel (Ga.)
2:30 PM

vs Limestone
2:30 PM

7
vs Women's National Collegiate Championships

Belmont Abbey
vs King
7:00 pm

vs Emmanuel (Ga.)
12:00 PM

vs Shepherd
1:00 PM

vs Emmanuel (Ga.)
3:00 PM

vs Shepherd
3:00 PM
8
9
at Barton Invitational
10
at Barton Invitational

vs Carson-Newman
1:00 PM

vs Carson-Newman
3:00 PM

at Milligan
4:00 PM
11
at UVa-Wise
2:00 PM
12
13
at NCAA Division II National Championships

at NCAA Division II Indoor Track & Field Championships

at NCAA Division II Indoor Track & Field Championships

at Southern Wesleyan
4:00 PM

at Southern Wesleyan
4:00 PM

at Southern Wesleyan
6:00 PM
14
at NCAA Division II National Championships

at NCAA Division II Indoor Track & Field Championships

at Lenoir-Rhyne Southside Power & Fitness Invitational

at NCAA Division II Indoor Track & Field Championships

at Lenoir-Rhyne Southside Power & Fitness Invitational

at Southern Wesleyan
12:00 PM

at North Greenville
1:00 PM

at Belmont Abbey
2:00 PM

at Southern Wesleyan
3:00 PM

at North Greenville
3:00 PM
15
at Lenoir-Rhyne Southside Power & Fitness Invitational

at Lenoir-Rhyne Southside Power & Fitness Invitational

King
at Saint Leo
2:00 pm
16
17
at FLW College Fishing Open
18
King
at Erskine
6:00 pm

at FLW College Fishing Open

vs West Virginia St.
1:00 PM

vs West Virginia St.
3:00 PM

vs Lincoln Memorial
3:30 PM

at Queens University (N.C.)
7:00 PM
19
20
at Belmont Abbey
1:00 PM

at Belmont Abbey
1:00 PM

at Mount Olive
5:00 PM

vs Mount Olive
7:00 PM
21
at VertKlasse Meeting

at VertKlasse Meeting

at Virginia Tech

at Mount Olive
11:00 AM

at Mount Olive
11:00 AM

at Mount Olive
12:00 PM

at Belmont Abbey
2:00 PM


at Mount Olive
2:30 PM

at Belmont Abbey
4:00 PM
22
at VertKlasse Meeting

at VertKlasse Meeting

at Virginia Tech

at Mount Olive
1:00 PM

at Mount Olive
3:00 PM
23
at Lander Bearcat Classic

at Agnis McAmis Memorial
24
at Lander Bearcat Classic

at Agnis McAmis Memorial

vs Lincoln Memorial
7:00 PM
25
vs Carson-Newman
3:30 PM
26
at U.S. Olympic Trials Last Chance Qualifier
27
at U.S. Olympic Trials Last Chance Qualifier

at Montreat Invitational

at Montreat Invitational

at Erskine
3:00 PM

at North Greenville
3:00 PM

at North Greenville
3:00 PM
28
at Montreat Invitational

at Montreat Invitational

King
at Converse
2:00 pm

at Milligan

at Erskine
12:00 PM

vs Barton
12:00 PM

at Southern Wesleyan
1:00 PM

at Southern Wesleyan
1:00 PM

vs Barton
2:00 PM

at Erskine
2:30 PM

at George Mason
4:00 PM
29
at Milligan

vs Chowan
1:00 PM

vs Chowan
3:00 PM
30
at Tennessee River Rumble
31
at Tennessee River Rumble

vs Milligan
3:30 PM

vs Converse
3:30 PM

vs North Greenville
7:00 PM
1
at Tusculum
2:00 PM

at Tusculum
4:00 PM
2
3
at VertKlasse Invitational

at VertKlasse Invitational

Presbyterian
vs King
7:00 pm

vs Erskine
1:00 PM

vs Erskine
3:00 PM

vs Belmont Abbey
3:30 PM

at Erskine
7:00 PM
4
at U.S. Olympic Trials

at VertKlasse Invitational

at VertKlasse Invitational

at Appalachian State

vs Belmont Abbey
12:00 PM

vs Barton
1:00 PM

vs Barton
1:00 PM

vs Emmanuel (Ga.)
1:00 PM

at Emmanuel (Ga.)
2:00 PM

vs Belmont Abbey
3:00 PM

vs Emmanuel (Ga.)
3:00 PM